Vücudunuzdaki Fazla Yağları Nasıl Yakarsınız?

Öncelikle bilmeniz gereken şu: vücudunuzda ki sadece göbek yağlarınızdan, sadece kol yağlarınızdan veya sadece kalça yağlarınızdan kurtulmak diye birşey yoktur. Bunlar söz konusu değildir. Yağ vücuttan en çok depolanan yerden gider. Yani yağ ağırlıklı olarak göbeğinizde ise göbeğinizden önce gider veya kalçanızda ise öncelikle kalçanızdan önce gider. Yani vücuttaki yağlarınız en çok nerede depolanmışsa vücudunuzdan önce oradan gider, yakılır ve erir.

youtube_aboneolurmusun

Vücudunuzdaki yağları yakmanız için vücut iki önemli şeye ihtiyaç duyar. Bunlar kalori ve düzenli beslenmedir. Daha fazla kalori, enerji harcayarak yağlarınızdan kurtulabilirsiniz. Vücudunuz enerjiye ihtiyaç olsun ki yağlarınızı kullansın. Vücudunuz enerjiye ihtiyaç duyduğu zaman yağları kullanır. Diğer bir bileşende daha az gıda tüketimi ve doğru beslenme ile vücudunuz yağlarınızı kullanır ve istemediğiniz o yağlarınızdan kurtulabilirsiniz. Bu ikisini mutlaka yapmalıyız. Yani daha aktif olmalıyız ve beslenmemizi azaltmalıyız.
İşin Püf Noktası Beslenme
Yağlarınızdan kurtulmanızın püf noktası beslenmenizde yatıyor. Egzersiz yapmak, spor yapmak ikinci planda olup işin fonksiyonel kısmıdır. En önemli olay sizin beslenmenizde yatmaktadır. Vücudunuzun görünümü beslenmenize bağlı olarak oluşur.

Vücudun ihtiyacı olan bir günlük kalori mevcuttur. Öncelikle günlük olarak almanız gereken kalorinizi hesaplamalısınız. Mesela günlük 3.000 kalori almanız gerekiyorsa yağlarınızdan kurtulmak içinde bu 3.000 kalorinin altında enerji almalısınız. Günlük 2.500 kalori almışsanız geri kalan 500 kaloriyi vücut kalorinin depolandığı yağlardan alacaktır. Çünkü yağlar enerji deponuzdur, kalori deponuzdur. Bu yüzden öncelikle vücudunuzun günlük alması gereken kaloriyi hesaplamalısınız ve günlük aldığınız besinlerin ortalama kalorilerini toplamalısınız. Kalori hesabının nasıl yapıldığına dair ve aldığınız besinlerin kalori miktarları hakkında Google‘da bir çok bilgi mevcut. Yani sonuç olarak ilk aşama da günlük almanız gereken kalorinin altında enerji alın.

Şekerli, Tatlı Türü Yiyeceklerden Uzak Durun veya Azaltın
Çünkü bu tür besinler vücudunuzda çok hızlı sindirilir ve sizi tekrar acıktırdığından yeniden ve yeniden besin almanıza ihtiyaç duydurur. Günlük su tüketiminizi arttırın. Gazlı içecekleri, meyve sularını asla tüketmeyin. Soda dahi içmeyin çünkü soda dediğimiz şey aslında bir maden suyu değildir ve soda da dahi şeker bulunmaktadır. Yani sıvı olarak sudan başka bir sıvı tüketmeyin. Tahıllı, arpalı, kepekli gıdalardan uzak durun. Tam buğday, yarım buğday, kepekli ne olursa olsun tahıllı gıdalardan uzak durun veya günlük normal yediğiniz miktarı mutlaka azaltın.

Herşeyi Yasakladık, Peki Ne Yiyeceğiz?
Yukarıda ki bilgilerimizi okuduysanız neredeyse herşeyi yasakladığımızı farketmişsinizdir. Peki vücudumuzun ihtiyacı olan karbonhidratları hangi besinlerden alacağız? Amacımız vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi yağlarınızdan almasıydı. Tüketmeniz gereken besinler ise günlük kalori ihtiyacınızı aşmadan baklagil türü, nohut, mercimek, bulgur, fasulye gibi bakliyat türü gıdalardır. Sebzeler ve bir kısım organik meyvelerde karbonhidrat ihtiyacınızı karşılar.

İkinci Aşama Spor
Beslenme mantığımızı anladıysak işin daha az önemli kısmı olan spora geçebiliriz. Beslenme önerilerimizi ilk anda uygulamakta zorlanabilirsiniz ama bunu günlere, haftalara, aylara yayarsanız vücudunuz düzenli bir beslenmeye alışmış olacaktır. Fakat biz bu önerilerle beslenirken vücudunuz güçsüz kalacak ve kas dokunuzu yeterince güçlendirmemiş olacaksınız. Bunu da spor ile dengeleyerek güçlü bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Çok Bilinen Yanlışlar
Eğer göbeğinizde yağ birikmişse mekik çekmeyin. Bel çevrenizin yanlarında yağ birikmişse ağırlıklarla aşağı yukarı hareketler yapmayın. Yani yağınızın fazla olduğu bölgedeki yağları eritmek için o bölgede spor hareketleri asla yapmayın. Çünkü zaten eritemeyeceksiniz. Kardiyo çalışarak daha fazla enerji harcayın. Terleyinceye kadar yarım saatlik bir koşu yapın. Ardından bisiklete binin veya spor salonlarında gördüğünüz bisikletleri kullanın ve teriniz soğumadan, tekrar vücudunuza yapışıp emilmeden duş alın.

Bu yazımızı okuyup işin mantığını çözdüyseniz en kısa sürede yağlarınızdan kurtulacaksınız demektir.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir