Safranbolu Cam Seyir Terası Türkiye’de Bir İlk

Türk mühendisleri tarafından Tokatlı Kanyonu üzerine yapılan ve Türkiye’de bir örneği daha olmayan, 11 metre uzunluğunda ve roket atar mermisinin bile kıramayacağı camdan teras yapıldı.

youtube_aboneolurmusun

Yaklaşık 200 kişiyi taşıyabilecek olan ve 100 metrekareden oluşan terasa bir seferde sadece 30 kişi gezdirilecek. Yaklaşık 500 bin liralık bir maliyetle terasın tamamı çelik konsoldan yapıldı. Yapılan iş yapım bakımından terasımız dünyada tek. Terasın açılımı 11 metre ve bu 11 metrenin 3 metresi beton blok üzerinde 8 metresi ise boşlukta konsol, halat veya gergi yok. Üzerinde birer santimden oluşan 3 cam tabaka üst üste bulunuyor. Camların araları ise pvm denen özel bir malzemeyle kaplı. 3 santim kalınlığındaki camı roket atar mermisi bile delemiyor. Metrekareye 750 kilo düşüyor. Burası yaklaşık 100 metrekare olduğuna göre 75 ton ağırlığını kaldırabilir. Ancak bir defada bu cam terasa 30 kişi alınacak. Vinçle çalışılmadı ve 30 tonluk ekskavatör kullanıldı. Bu 30 tonluk ekskavatör cam platformun üzerine çıkarak çalışıldı.
Yapılan cam terasın Türkiye’de başka örneği yok ve tamamen yerli imkanlar kullanılarak 30 gün gibi kısa sürede inşa edildi. Terasın yüksekliği ise 80 metre. Cam terasın yapıldığı alanı özel tespit edildi. 3 kanyonun birleştiği yer olan Tokatlı Kanyonu üzerinde bu projeyi yapıldı. Seyri çok güzel bir alan. Bu nedenle buraya bir kafe ve teras inşaatına başlandı. Kanyon üzerine yapılan cam teras Türkiye’de tek, dünyada ise benzeyen bir örneği Arizona’da var. Proje içinde köylü pazarı da bulunuyor.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir