Hayatınızı Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler

Eski Ayakkabılar Nasıl Parlatılır?
Eski ayakkabılarınıza yeni görüntüsü vermek için çiğ bir patatesi ortadan kesip bununla ayakkabınızın derisini iyice ovun ve kuruduktan sonra cilalayın. Yeni alınmış gibi parlak bir ayakkabınız olacaktır.

youtube_aboneolurmusun

Çantaların Kalıbı Bozulunca
El çantanız baskı altında kalıp biçimini kaybetmişse hiç canınızı sıkmayın. Onu yine eski güzelliğine ve biçimine kavuşturmak elinizde. Bunun için yapacağınız şey, hafifçe nemlendirilmiş gazete kağıtlarını çantaya doldurarak eski biçimini vermektir. Bu şekilde bir iki gün bekletilince eski halini alır. Yalnız kağıt konduktan sonra çantanın ağzını biraz aralık bırakmak gerekir.
Yıkamada Püf Noktaları Nelerdir?
Renkli kumaşlarınızın solmasını istemiyorsanız yıkama suyuna biraz tuz atın. Renklerini aynen korur. Renkli ketenleri de içine bir avuç tuz atacağınız ılık suda yıkayabilirsiniz. Yalnız suda fazla bırakmayın ve yıkadıktan sonra sirkeli suyla durulayın. Fermuarlı giysinizin her yıkamadan sonra fermuarına gliserin sürün. Uzun ömürlü olur ve kolay açılıp kapanır.

Diri Pilavlar Nasıl Olur?
Pilavda pirinçlerin daha canlı görünmesi için pişirdiğiniz suya bir tatlı kaşığı limon suyu ilave edin. Limon suyu pirinci parlatacak ve daha beyaz görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca pilavın yanında pişireceğiniz pilicin de daha lezzetli olmasını isterseniz, pilicin karnına birkaç adet ada çayı yaprağı ve yarım limon veya portakal dilimi koyun.

Taze Balık Nasıl Anlaşılır?
Taze balığın gözleri parlak olur. Yüzeyi nemli, kulakları pembedir. Eti sıkıdır ve pulları birbirinden ayrılmamıştır. Bu özelliklere sahip taze balık, kırmızı ete karşılık tavsiye edilen son derece yararlı bir besin kaynağıdır. Ancak bayat balık için bunlar söylenemez ve uzak durmak gerekir.
Altın Eşya Temizliği Nasıl Yapılır?
Üzerinde yapıştırılmış küçük elması gibi başka süs unsurlar olmayan sade altın bilezik, yüzük gibi eşyalarınızın yeni görünmesini istiyorsanız, 1 litre suya 15 gram rendelenmiş beyaz sabun ve 100 gram amonyak atın. Bu karışımın içine temizlenecek altınları koyun. Çıkardıktan sonra soğuk suyla çalkalayıp yumuşak bir deriyle kurulayın.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir