Düzce, Melen Çayında Rafting

Akarsu sporlarında, beyaz ve köpüklü görüntüler sergileyen bölgelere “Rapid” (Şarlak) adı verilir. Akarsulardaki rapid ve çağlayan gibi engeller, zorluk derecelerine göre uluslararası standartlarda sınıflandırılır.

Rafting Hakkında
Kullanılan botlar, Amerika’da, önceleri (1900’ların başında) akarsularda güvenli olarak yük taşımakta kullanılıyormuş. Raft, her türlü akarsuda hareket edebilecek yapısı ve yapıldığı sağlam malzeme nedeniyle akarsu taşımacılığında tercih ediliyor. II.Dünya savaşı sırasında çıkartma amaçlı olarak kullanılan botlar diğer ülkelerin de dikkatini çekiyor ve yaygın olarak kullanılmaya başlanıyor. Spor amaçlı kullanım da yine Amerika’da başlıyor. Keşif amaçlı akarsu yolculukları ve çeşitli etkinlikler yapmak üzere kurulan bir kulüp 1973 yılında “Sobek Expedition” adını alarak dünyanın çeşitli ülkelerinde keşifler yapmaya başlıyor. Çoruh’u da 1982’de ilk bu ekip geçiyor.

youtube_aboneolurmusun

Dünyada iki tip raft kullanılıyor. Birincisi daha çok Amerika’da, büyük nehirlerde yük taşıma amacıyla kullanılanlar. Bu botlar bir kişi tarafından yönlendirilebiliyor. Kullanım prensibi kürekli bir sandalla aynı. Bot, kenarlarına bağlı üçer metrelik küreklerle istenildiği gibi yönlendirilebiliyor. Bunlarla iki tona kadar yük taşımak mümkün. Son yıllarda bu botlarda yolcu taşımacılığında, daha çok da turizm alanında kullanılmaya başlandı. Bu türde, botta bulunan yolcular hiçbir şeye karışmaz. Yönetim tamamen kürekleri kullanan rehberdedir. İkincisinde ise botta bulunan herkes kürek çeker. Sabit bir kürek yeri yoktur ve kürekçiler botun kenarlarına oturarak kürek çekerler. Bunlarda rehber arkadadır. Diğer kürekçileri komutlarla yönlendirerek botu idare eder. Türkiye’de de bu sistem kullanılmaktadır.

Rafting deneyimli rehberlerin idaresinde yapıldığında son derece kolay ve güvenli bir doğa sporudur. Klas 4 veya 5 zorluğunda bir nehri kano veya kayak gibi araçlarla geçmek için yıllar sürecek bir eğitime gereksinim duyulurken, raftingle deneyimli rehberler yönetiminde, bir kaç saatlik birifing ve ufak bir acil kurtarma provası sonrasında sağlıklı herkes geçebilir.

Parkur Hakkında
Dokuzdeğirmen Köyünden başlayıp 11.4 km. sonra Beyler Köyündeki tesislerde sona eriyor. Rapid sayısı otuz olan parkur, 3+ zorluk derecesinde. Bahar aylarında su seviyesinin yüksek olması parkuru daha da zorlu hale getiriyor. Bu parkurun güzel olan tarafı takriben yüz metre süren rapidlerden sonra üç yüz metrelik boşluklar olması.

Türkiye’de Rafting Yapılan Belli Başlı Noktalar
Köprüçay, Dalaman, Alara, Dim Çayı, Çoruh, Düzce Melen, Eşen, Manavgat, Zamantı, Fırtına, Maçka, Tortum ve Barhal.

Restaurant ve Yemek
Tesis kapalı alan içerisinde 95 kişilik Melen çayına bakan 2 terasında 40+40 kişilik açık alanda 250 kişilik toplam 425 kişiye hizmet vermektedir. Tesis ayrıca özel toplantılar, nişan v.b organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca açık alanda çocuk parkıda bulunmaktadır. Şehir havasından sıkılıp Cumayeri Dokuz değirmen tesislerinde doğa ile baş başa olmak, 12 km. parkurda Rafting yapanlara açık büfe sabah kahvaltısı ve akşam yemeği tesisin ikramıdır. Hafta sonu 20 çeşit kahvaltı ve yemek var.

Giysiler
– 4 mm Neoplan Giyisi
– Patik
– Kask
– Kürek
– Can Yeleği

Rafting’e Gelirken
Rafting’e gelenlerin yanlarında sadece iç çamaşırı ve havlu getirmeleri yeterlidir. Mayıs ayının başından itibaren ise Tişört, Mayo veya Şort getirilmesi yeterlidir. Rafting yapmak için yüzme bilmek şart değildir. Rafting yapabilmek için 8-70 yaş arası olmak yeterlidir. Rafting’e katılan herkes sigortalanıyor. Kalp rahatsızlığı olanların katılması uygun değildir.
Belki bunları da beğenirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir