Ceviz Fidanı ile Geleceğe Yatırım Yapabilirsiniz

ceviz fidanı

Fındık üretiminde dünya lideri olan ülkemiz şimdilerde ceviz fidanı yetiştiriciliği konusunda dünya lideri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Türkiye’de 33 yıllık derin tecrübe ve bilgi birikimine sahip Can Ceviz firmasından Uzman Dr. Ohan Can’dan konuyla ilgili şu açıklamaları paylaşmak istiyoruz:

youtube_aboneolurmusun

Aslen Tıp Doktoruyum, Radyoloji uzmanıyım. Bu aşılı ve adına uygun kaliteli aşılı ceviz üretimine yıllar önce yaklaşık 33 yıl önce 1982 yılında ben henüz liseye giderken babam başlamıştı. Tabi bu konuda yalnız değildi. Yalova Türk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünün motivasyonuyla, onların oradaki özellikle kabuklu yemişli üzerine uzman kişilerin dile getirdiği Türkiye’miz, ülkemiz fındık üretiminde nasıl ki dünya lideri neden ceviz üretiminde de dünya lideri olmasın diye özellikle özel üreticilere baskı kurdukları zamanlarda, çünkü orası bir Devlet Araştırma Enstitüsü yeterince Türkiye’ye fidan üretecek kapasitede de değil tabii ki çok fazla özel üreticilerin olması gerekiyordu sektörde ve bunlara da inanarak, güvenerek o yıllarda ceviz üretimi işine, aşılı ceviz üretimine babam başladı. Bende babamın yanında hem ceviz aşıladım hem de ceviz yetiştirdik. Bu konunun Türkiye’de ki önderlerinden desek yalan olmaz aşılı ceviz fidanı üretiminde.
HANGİ BÖLGEDE HANGİ FİDAN YETİŞTİRİLİR ÇOK İYİ BİLİYORUZ
Ceviz fidanı üretiminde konuyu ayrıntılı irdeleyebilen, hangi bölgede hangi fidanın yetişip yetişmeyeceğini, geçmiş yıllardan deneyimimizle sabit olan ve bize herhangi bir bölgeden talep geldiğinde geçmiş yıllarda o bölgede hangi türü verdik ne sonuç ile karşılaştık, hangisi daha güzel gidiyor, hangisi daha çok verimli veya az verimli diye çok büyük bir birikimimiz oldu ceviz fidanı konusunda özellikle aşılı ceviz fidanı konusunda. Şimdide bu birikimimiz hem ülkemiz içi hem halkımız için değerlendiriyoruz.

5. YILDA YATIRIMA BAŞLAYABİLİRSİNİZ
Can Fidancılık olarak elimizde hem yerli ceviz fidanları, hem yabancı ceviz fidanları bulundurmaktayız. Yabancı türler özellikle ülkemiz iklimine uygun olan seçilmiş türlerdir. Bunların içinde chandler, pedro, fernor, franquette, fernette fidanları bulunmaktadır. Chandler türü en önemli yabancı aşılı ceviz fidanımız türü olup Amerikan, Kaliforniya orijinlidir. Bu Chandler Fidanından dünya üzerinde hem kalite, hem verim bakımından adını ispatlamış bir cevizdir. Yani 5 – 7 yaşları arasında 20 – 35 Kg. arasında ceviz verebilmektedir. Çok erken yaşlarda verime yatmaktadır.  O yüzden bodur ceviz diye adlandırılır bunlar. Ülkemizde özellikle deniz seviyesinden yüksekliği 1.200 metreyi geçmeyen yörelere kadar tavsiye edilmektedir. Akdeniz, Karadeniz, Ege gibi kıyı şeritlerinde 1.200 metreye kadar dikilebilmektedir. İç kesimlerde de deniz seviyesinden 1.000 metre yüksekliğe kadar Chandler tavsiye etmekteyiz. Eğer iç kesimlerde deniz seviyesinden 1.000 metreyi aşıyorsa, kıyı kesimlerde de 1.200 metreyi aşıyorsa o zaman yabancı türlerden Fernor dediğimiz Fransız yabancı türünü tavsiye etmekteyiz. Fernor’da çok verimlidir. Chandler’e yakın derece verimi olan bir ağaçtır. Aynı zamanda iç kesimlere yer cinslerden yine verimli olan ve ikili, üçlü ceviz tutan Şebin cevizini öneriyoruz. Bunlar da 1.700 metreye kadar dikilebiliyor. Bilecik cinsi yerli tür ceviz fidanı deniz seviyesinden 1.000 – 1.500 metre aralığında yüksekliğe dikilebiliyor. Kıyı şeritlerine yerli cinslerden dikmek isteyenlere de Yalova, Yavuz, Kaplan dediğimiz taze tüketimlik türleri tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda iç kesimlere Kaman 1 dediğimiz bir tür var onu da tavsiye ediyoruz.

Can Fidancılık olarak halkımıza sağladığımız fidanlar, bizim sattığımız fidanlar öncelikle adına uygundur. Satılan fidanların hepsinin Tarım Bakanlığından Sertifikasyonu vardır. Standart sertifikalıdır. Fidanların adına uygun olması ileride karşılaşılacak sorunları aşmak anlamında çok önemlidir.
AŞISIZ CEVİZ FİDANI GEÇ VERİM VERİR
Eğer bir ceviz fidanını aşısız olarak toprağa dikerseniz bu ceviz fidanı 8 – 10 yıldan önce bir tane bile ceviz yapmaz. Aşısız diktiğiniz bu fidanında nasıl bir ceviz vereceğini tahmin edemezsiniz, heterozigottur. Ancak ceviz fidanını uygun bir anaç ağaçtan, ismi belli olan bir anaç ağaçtan alarak ondan aşı yaparsanız, göz aşısı diyoruz biz buna ve Ağustos – Temmuz aylarında yapılır, o zaman anaç ağaçtan aldığınız aşının özelliklerini taşır. Böylece çok kısa sürede verime yatar. Hatta ilk diktiğiniz yıl bile çoğunda ceviz gösterir ve bu 2 – 3 – 4 yaşına gittikçe de verimi artar. Özellikle Chandler, Şebin dediğimiz türlerde 5 yaşlarına geldiğine bayağı ticari amaca dönüşen ciddi anlamda verim yapmaya başlarlar.

BULDUĞUMUZ METOT ile AŞI TUTMA ORANINI %98’E ÇIKARTTIK
Aşılı ceviz fidanı üretimi zor bir iştir. Aşılı ceviz diğer bitkilerden daha narindir, kolay aşı tutmaz. İlk yıllarda teknik olarak yapılan aşılarda, özellikle babam 33 yıl önce çok çaba sarf etmiştir, biz tamamen tesadüfen ve deneyerek bulduğumuz metot ile Türkiye’de aşılı ceviz de bilimsel kurumlarda bile %30 – 35 oranında olan aşı tutma oranını %90 – 98’lere çıkarttık.

FİDAN DİKİLİRKEN UYULMASI GEREKEN İNCE KURALLAR VAR
Fidan dikilirken uymaları gereken bir iki ince nokta var. Bizimle iletişim kurdukları o ince noktaları tavsiye edeceğiz. Örneğin açacağınız kuyu şu kadar derinlikte olacak, kuyunun içine varsa elinizde organik gübre yoksa çürümüş hayvan gübresiyle yarı yarıya toprağa karıştırıp 3 – 4 kürek toprak atıyorsunuz, onun üzerine fidan dikiyorsunuz. Aşı noktası toprağın dışında kalmalı gibi ince uyarılarımızı müşterilerimizle paylaşıyoruz. Bunlar uygulaması zor olmayan basit uyarılardır. Cevizin bakımı da çok fazla yok ancak yazları mutlaka su ister.

CEVİZ AĞACI ÇOK UZUN ÖMÜRLÜ BİR AĞAÇTIR
Literatürde ceviz ağacının 400 – 500 yıla kadar yaşadığı söylenmektedir. Ancak bizim bilgilerimize göre 200 yıl yaşamaktadır ve bugün dikilen bir ceviz ağacı en az 100 – 150 yıl verim yapmaktadır. 150 yaşından sonra yaşlanmakta ve verimi azalmaktadır.

Can Fidancılık olarak biz fidanla, ağaçla uğraşmayı sevenler varsa ve bu işten ticari olarak bir para kazanmak isteyen varsa gerçekten cevizi öneririz. Ceviz bildiğiniz gibi değerli bir bitki, değerli bir ürün, hiçbir zaman değeri düşen bir ürün değil, her zaman satabilirsiniz. Altın gibi bir ürün. O yüzden ceviz fidanı dikilmesinde ülkemiz yararına da fayda görüyoruz. Ayrıca 10 dönüm ve üzeri fidan dikenlere Tarım Bakanlığı maddi destekte sağlıyor. Şöyle bir basit hesaplama yaparsak, Chandler Ceviz’i düşündüğümüzde 1 dönüme yaklaşık 32 ağaç dikiliyor. 10 dönüm’e 320 ağaç yapıyor. 320 ağaçlık bir ceviz bahçesinde ve ortalama olarak 6 – 7 yaşlarında ağaç başına yaklaşık 25 kg. ceviz alabilirsiniz. Bu da 320 ağaç için 8 ton ceviz demektir. Ayrıca bu Chandler Fidanlarının yaşı arttıkça verimi de artar. Örneğin 20 yaşına geldiğinde bir ceviz ağacı 80 – 150 kg arasında ceviz verebilir.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir