Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Bol köpüklü türk kahvemiz servise hazırlanıyor.

Malzemelerimiz:
Cezve,
Fincan,
Kişi başına bir tatlı kaşığı kahve,
Orta şekerli içenler için iki kesme şeker, şekerli içenler için bir tatlı kaşığı şeker,
Kişi başına bir fincan soğuk su (Suyun soğuk olması kahvenin lezzetini daha iyi verecektir).

Yapılışı:
Cezveyi kısık ateş’e koyuyoruz. Kahvemiz kabarmaya başladığı zaman üzerinden kaşıkla köpüğünü fincana alıyoruz. Ocağın başından ayrılmayın ve dikkatinizi başka şeylere vermeyin, çünkü kahve çok çabuk kaynar ve taşar. Kısık ateşte kaynayan kahvemizi taşmak üzereyken hemen alıp fincanlara döküyoruz.

youtube_aboneolurmusun

Türk kahvemizi çok sıcak bir şekilde ve bir bardak su ile veya yanında lokum ile servis edebiliriz. Arzu edenler tatlı olarak çikolata ile de servis edebilir. Türk kahvesi ile servis edilen su, ağzımızdaki tadı nötr duruma getirmemizde yardımcı olur. Türk kahvesinin yanında su servis edilmesi çok eskilerden gelen herkesin üzerinde anlaştığı bir gelenektir.
Türk Kahvesi ile Servis Edilen Su Kahveden Önce mi İçilir, Yoksa Sonra mı?
Bu konuda gurmelerin çok farklı yorumları vardır. Kimine göre su kahveden sonra içilir. Sebebi ise, kahve bittikten sonra ağızda kalan, damağa sıvazlanan telvelerin temizlenmesi, damakta kahvenin yoğun aromasını korumak amacıyladır. Kimine göre ise su kahveden önce içilir ki ağızda ki nötr tadın sağlanıp kahvenin tadını daha iyi almak için. Kurukahveci Mehmet Efendi Mahdumları’nın hazırladığı “Türk Kahvesinin Hazırlanış Sürecinde Geleneksel Araçlar” başlıklı broşürde ise şöyle deniyor: “Türk kahvesi sunulurken yanında su verilmesi adettir. İçilen su, ağzı kahve lezzetine hazırlar”. Bu konuda son söz sizin. Son olarak Türk kahvesinin baş ağrısına çok iyi geldiğini de belirtelim. Eğer başınız ağrıyorsa bir fincan Türk kahvesi için. 5 dakika sonra ağrınızın hafiflediğini hissedeceksiniz. Afiyet olsun.

 

Belki bunları da beğenirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir