Ainos Antik Sahili (Enez – Edirne)

Antik Ainos ya da bugün Edirne’nin bir ilçesi olarak bildiğimiz Enez, Doğu Trakya’nın en önemli ırmaklarından Hebros, yani Meriç’in ağzında kuruluydu. Ainos adını ilk olarak Homeros’un Iliada’sında duyarız. Mitolojide yer bulan bu antik kente sırasıyla Aiolialılar, Mtyleneliler ve Kymelilerin yerleştiği anlaşılıyor. Buna göre, Ainos İÖ 7. yüzyıldan itibaren bir şehir devleti olarak gelişmiş.

Meriç’in denize döküldüğü körfezin kıyısındaki bir yarımadanın üzerine kurulu kentin iki limanı bulunuyordu. Antikçağda büyük bir körfez olduğu bilinen bu bölge, Meriç’in yüzyıllar içinde sürüklediği alüvyonlarla bir deltaya dönüşmüş, bu deltanın oluşumu sırasında Ainos’un limanları da alüvyonlarla dolmuştur. Bunun sonucunda bugün Enez, kıyıdan 3 buçuk kilometre içeride kalmıştır.

enezkalesi-antikainos-4

Antik Ainos kentinin ilk kurulduğu yer olan akropoliste, yapım tarihi tam olarak bilinmeyen Enez Kalesi, daha sonra geliştiği alanda da günümüzdeki Enez ilçesinin mahalleleri bulunuyor. Korunaklı limanı ve Batı Karadeniz ile Ege kıyılarından gelen yolların kesişme noktasında bulunmasından ötürü yüzyıllar boyu ticaret merkezi olması sayesinde Enez yöresi hep önemini korumuş. Bugün ise sessiz ve sakin bir yer oluşundan ötürü, özellikle büyük şehir gürültüsünden kaçmak isteyenler için uzun kumsalı ve temiz deniziyle çekici seçeneklerden biri olarak görülüyor.

1978 yılından itibaren kale içinde ve kentin çeşitli mevkilerinde geniş alanlarda çalışılarak Enez’in kültür tarihinin ortaya çıkartılmasına çalışılmıştır. Kazı ve araştırmalar sonucunda Enez’de şarap mahzenleri, tabanı mozaiklerle döşenmiş villa, hamam kalıntıları, kaldırım taşlı caddeler, bazilika ve şapeller, Roma ve Osmanlı dönemi nekropolleri gibi mimari kalıntıların yanı sıra, çeşitli malzemelerden yapılmış yüzlerce irili ufaklı tbuluntuyu da saymak mümkündür. Enez’in çevresinde köprüler, yollar, kervansaray, manastırlar gibi çeşitli dönemlerden günümüze ulaşan birçok kalıntı yer almaktadır.

Enez’i yabancı turistlerden çok yerli turistler ziyaret etmektedirler. Denize yakın olan ve ilçe merkezini geçtikten sonra beliren bölegede villalar ve turistik konaklama alanları görülmektedir. Villalar genelde site halindedir. Ayrıca ilçede İstanbul ve Trakya Üniversitelerine ait dinlenme ve eğitim kampları bulunmaktadır. bu kamplar yaz ayları boyunca kendi bünyelerindeki öğrencilerine uygun ve güzel bir tatil imkânı sunmaktadır. Bu bölgede yol yapımı ve kalkınma çalışmaları 2006 yılının yaz ayları itibariyle başlamıştır. Turistik önemin artması için bu tür çalışmalar devam etmektedir.

Antik Sahiller yazılarımız devam edecek. Türkiye’nin görülmemiş eşsiz güzelliklerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Kaynak: Atlas Dergisi 50 Antik Sahil Kitabı

youtube_aboneolurmusun

Sorularınızı sayfanın altında ki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Eklediğimiz videolarımızı ve içeriklerimizi sosyal paylaşım ağlarınızdan paylaşırsanız seviniriz. Yeni videolarımızdan haberdar olmak için kanalımıza abone olmayı lütfen unutmayın. İzlediğiniz için teşekkür ederiz.

Hızlı Abonelik İçin Tıklayınız: https://goo.gl/JREWzZ
Android Uygulamamız: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.izlesene.partner.pratikyazarofficial
Facebook: https://www.facebook.com/pratikyazar
Twitter: https://twitter.com/pratikyazar
Google+: http://google.com/+Pratikyazar

Belki bunları da beğenirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir